«Навіть досвідчені жінки можуть багато чому навчитися, дізнатися»

Консультації внутрішньо переміщеним жінкам

 

Минуло більше як рік з воєнного нападу на Україну. З початку війни мільйони людей залишили країну, а кількість внутрішньо переміщених осіб – за даними міжнародних організацій – сягає 3,5 мільйона. Як одна з найменш постраждалих від війни областей, Закарпаття прийняло понад сто тисяч внутрішньо переміщених осіб. З метою надання підтримки внутрішньо переміщеним жінкам та їх дітям, Закарпатський центр розвитку та консультацій «Едванс» розширив цільову групу програми Європейського Союзу HUSKROUA «Дім дитини «Впевнений старт», що виконується  у співпраці з Угорською екуменічною службою допомоги.

Анастасія Бакаєва, її чоловік та їх дві доньки прибули до Закарпаття з Миколаєва на другий день війни. Ми спілкувались з нею про програму, про труднощі життя та про те, що таке життя ВПО на Закарпатті після однієї з консультацій.

Як ви опинились в Берегові?

Цілком випадково. Ми прямували до Ужгорода, але зупинились в Берегові трішки відпочити, оскільки дорога була довга і наші доньки, яким 11 та 5 років, дуже втомилися. Нам дуже сподобалося місто і те, як нас прийняли в центрі переселенців. Тому і вирішили залишитись тут. Мій чоловік теж з нами, восени нам вдалося зняти будинок. Важливою обставиною було і те, що, оскільки мій чоловік хворіє на гепатит, він потребує постійного лікування, що може отримати тут.

Яким було ваше життя в Миколаєві до війни?

Я була домогосподаркою, мої будні були заповнені домашніми справами. Діти ходили до школи та дитячого садка, опісля до різноманітних гуртків та гімнастику. Мій чоловік спеціаліст в ІТ сфері, працював програмістом у Миколаєві, що було особливо вдало, оскільки він зміг працювати дистанційно під час пандемії. Він і тепер працює.

Які труднощі постають перед Вашою родиною, у зв’язку із війною та невизначеністю перебування на Закарпатті?

Правду кажучи, ми плануємо повернутися додому. У Миколаєві стоїть будинок, в якому на нас чекає наша квартира, і ми хочемо повернутися додому. Однак, оскільки безпека наших дітей для нас є найголовнішим, ми чекаємо на якнайшвидше завершення війни. Після звільнення Херсона наше місто більше не знаходиться на лінії фронту, але навчальні заклади досі не відновили освітній процес. Це означає, що наші діти могли б навчатися тільки онлайн, сидячи цілими днями у квартирі, та ще є проблеми з водопостачанням. Ще одним фактором, який змушує мене залишитися є те, що мій чоловік потребує безперервного лікування ще щонайменше пів року, яке зараз йому можуть забезпечити в Ужгороді.

Де Ви вперше почули про консультації, які забезпечуються програмою?

Вже в перший день, як приїхали на Закарпаття, ми познайомилися з працівниками та волонтерами Угорської екуменічної служби допомоги, які нам дуже допомогли. Тоді й познайомилися з Сільвією Перчі (керівником Дому дитини «Впевнений старт»). Поки ми жили в притулку, вона проводила багато розвиваючих занять для дітей, а влітку організовувала для них різні заходи: походи, танці, футбол і т.д. Сільвія підтримувала з нами зв’язок навіть після того, як ми переїхали з притулку для біженців в орендоване житло. Одного разу вона зателефонувала мені й сказала, що вони організовують консультації для жінок і матерів. От тепер вже третій раз я приходжу на ці консультації.

Чому відвідуєте консультації, які теми цікавлять особисто Вас?

 Оскільки ми не так давно тут, на Закарпатті, то не знаємо місцевих фахівців. Я дуже хотіла піти до гінеколога на огляд, що важливо для всіх жінок хоча б час від часу. Я цікавилась, до кого з місцевих спеціалістів можна піти, але щось не мала повної довіри. Потім, коли ми познайомилися з гінекологом, яка проводить консультації, вона викликала мій інтерес. Після консультації я пішла до неї, пройшла необхідні обстеження, які були для мене дуже важливими. Як мама двох дітей, я думала, що я досвідчена жінка, нічого нового, про що я не знаю, розповісти не можуть. Однак на першій же консультації я дізналася, що дійсно є багато чого, про що я ще не чула, адже наука постійно рухається вперед, вона не стоїть на місці та навіть досвідчені жінки можуть багато чому навчитися, дізнатися. Однією з таких новинок стала презентація про нові методи контрацепції, яка стала для мене дуже цікавою. Крім того, оскільки я домогосподарка і більшу частину часу проводжу вдома, ці консультації дуже гарна можливість вийти з дому і провести час з жінками мого віку, без дітей і без чоловіка. Тож ми не просто присутні на консультаціях:  ділимося досвідом, розмовляємо, жартуємо, і між цим, стаємо справжньою спільнотою.

Що ви хочете отримати в результаті від цих консультацій, який корисний досвід винесете з них?

Здоров’я дуже важливе в житті жінки. До війни я не мала можливості поспілкуватися з гінекологом у такий спосіб: тут я можу запитати про все, що мене цікавить, адже прийом у гінеколога відбувається не в такій неформальній обстановці. В Інтернеті можна знайти багато інформації, але вона часто суперечлива, тому не знаєш, яка інформація корисна, а яка може зашкодити. Для мене дуже важливо, що тут є можливість запитати безпосередньо лікаря, який може все прояснити. У мене є подруга в Миколаєві, яка зараз на 37-му тижні вагітності: у неї багато запитань, які вона записує для того, щоб я поставила їх фахівцю й отримала для неї відповіді. А моя 11-річна донька переживає період статевого дозрівання, її тіло змінюється. Знання, які я отримала тут, допомагають мені давати їй кращі поради, допомогу.

Загальною метою проєкту є поліпшення стану здоров’я та добробуту родин, особливо молодих матерів/батьків та їх дітей віком 0-3 років, які перебувають у складних життєвих обставинах. Проєкт передбачає також впровадження та розширення послуг Дому дитини «Впевнений старт», а також проведення виїзних консультацій для цільової групи проєкту.
Проєкт виконується у співпраці Благодійного фонду «Закарпатський центр розвитку та консультацій «Едванс» та Угорської екуменічної служби допомоги
.

Територія виконання проєкту: м. Берегово та с. Яноші Берегівського району
Загальна сума проєкту: 334 284,19 EUR
Термін реалізації: до 31 травня 2023 року.
Вебсторінка проєкту: https://huskroua-cbc.eu/
Номер проєкту: HUSKROUA/1901/8.2/0061
Проєкт виконується в рамках програми ЄІС Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020.

Схожі записи