Ми – спільнота!

Хоча на Закарпатті і не чутно вибухів, війна докорінно змінила життя місцевого населення. Повітряни тривоги, розірвані сім’ї, відключення електроенергії, інфляція – жителі області так само стражджають, як і інші частини України. В таких умовах Крістіна Бара намагається бути мамою, дружиною, стрижнем сім’ї.ЇЇ історія переплітається з Домом дитини «Впевнений старт», що у Берегові, заняття якого вона відвідує зі своїми дітьми. Ми поспілкувались з нею під час одного заняття про її труднощі та про те, що для неї значить належати до спільноти «Впевненого старту».

27-річна Крістіна мама п’ятьох дітей. Після народження чотирьох хлопчиків народилася довгоочікувана дівчинка, Анастасія, з якою вона відвідує заняття «Впевненого старту». Нещодавно сім’я змогла переїхати з орендованої квартири до власного будинку в Берегові. Коли має можливість, вона приходить на заняття з донькою. Наша розмова з нею відбувалася онлайн.

Коли і де Ви вперше почули про програму Дім дитини «Впевнений старт»?

У пологовому відділення – тоді народився мій син, Золтан – і акушерка дала мені контакти Сільвії Перчі, керівника «Впевненого старту». Так ми опинились тут ще у 2020-му році. І синові і мені дуже сподобалися заняття, з того часу ми продовжуємо ходити на них, але тепер вже з донькою.

Чому Ви продовжуєте Вашу участь у програмі? Чому Вам подобаються заняття?

Найкраще те, що поки діти граються, вони і розвиваються. Тут є педіатр, фізиотерапевт – це має велике значення. Вранці діти снідають, можна приготувати дитячі суміші для них. І можна поговорити з іншими мамами та обмінятися досвідом. Є пральна машина, що теж важливо, адже мало хто з нас має можливість прати вдома через її відсутність. Дітям також дуже подобається різноманітність занять, мій син, наприклад, вже відвідує дитячий садочок, але тут проводить чи не більше часу, ніж у садочку… Вражає, наскільки він розвивається завдяки і тим заняттям, які тут проводяться. Син пізно почав розмовляти, але дякуючи тому, що тут з ним займаються, він говорить набагато більше. Він досяг гарних успіхів. У Берегові немає подібного закладу, тільки цей, тому для мене дуже важливо, що у жовтні програма запрацювала знову.

Війна триває вже рік – з ким я не спілкувався на Закарпатті, на всіх це має негативний вплив. Як переживаєте труднощі Ви, ваша сім’я?

Сподіваємось, що війна скоро закінчиться. Труднощів забагато: школи, садочки були закриті, відключення електроенергії, збільшення цін на продукти, та й роботи мало в нашому регіоні. Найбільший мій страх, що чоловіка мобілізують. Ми не отримуємо ніяких інших соціальних виплат окрім виплати по догляду за дитиною. На жаль, для утримання нашої сім’ї це замало.

Реалії життя місцевого населення – під час нашої розмови вимкнули електроенергію, пропав інтернет-зв’язок.

Після відновлення діяльності проекту Ви знову почали відвідувати заняття. Чи відчули Ви брак програми в період припинення, тобто з березня по жовтень?

На жаль, так, відчула. Бракувало часу на дітей, та і вони не могли займатися з фахівцями. Якщо були проблеми із їх здоров’ям, не могли звернутися до лікаря. Та й для мене було дуже важко прати вручну на всю сім’ю. З того часу, як ми знову почали сюди ходити, в нашому житті з’явилося трохи веселощів, і не тільки для дітей, а і для нас, мам. Кожного місяця ми всі збираємося на спільне заняття. Разом обираємо страву для нас та дітей , яку ми потім разом готуємо і їмо. Ми – справжня спільнота. Такі заняття ніхто з нас не пропускає.

Що ви очікуєте в результаті участі в заняттях?

По-перше, мабуть те, що коли діти досягнуть дошкільного віку і підуть до дитячого садка, вже будуть підготовленими, можна сказати, більш зрілими. Вони вже багато чого знають, адже тут їх навчають. Особисто для мене важливо, що бачу вправи (фізиотерапевта – ред.), можу поговорити з іншими мамами про лайфхаки, наприклад, з ведення господарства. Разом ми мудріші, кожна з нас може щось порадити.

Загальною метою проєкту є поліпшення стану здоров’я та добробуту родин, особливо молодих матерів/батьків та їх дітей віком 0-3 років, які перебувають у складних життєвих обставинах. Проєкт передбачає також впровадження та розширення послуг Дому дитини «Впевнений старт», а також проведення виїзних консультацій для цільової групи проєкту.
Проєкт виконується у співпраці Благодійного фонду «Закарпатський центр розвитку та консультацій «Едванс» та Угорської екуменічної служби допомоги
.

Територія виконання проєкту: м. Берегово та с. Яноші Берегівського району
Загальна сума проєкту: 334 284,19 EUR
Термін реалізації: до 31 травня 2023 року.
Вебсторінка проєкту: https://huskroua-cbc.eu/
Номер проєкту: HUSKROUA/1901/8.2/0061
Проєкт виконується в рамках програми ЄІС Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020.

Схожі записи